לקוחות ממלצים
מאמרים טיפים
גלרית תמונות
צור קשר
למה כדאי להיעזר במתכנן צמחייה לגן?
הזמן, הוא אלמנט חשוב בתכנון הגן וטוב לנצלו היטב- לבדוק מחשבות/משאלות/העדפות, להציג שאלות להקשיב לתשובות, לבחון חלופות, "לישון על הרעיון", לראות גנים בבגרותם, ואחרי אלה- לכוון את מתכנן/ת הצמחייה באופן יעיל והולם את המזמין.

שתף |
טיפים     מאמרים     שאלות ותשובות     כל הקטגוריות

עבודה עם מתכנן גינות

מה צריך לבקש ולמה אפשר לצפות מתכנון ועיצוב גינה מקצועי

עבודה עם מתכננת גינות מקצועית היא שוות ערך לעבודה עם ארכיטקטית לתכנון הבית ועם כל מעצב או בעל מקצוע אחר, שיש לו ראייה רחבה וכוללת של תחום עיסוקו. בעל מקצוע ידע לשאול שאלות שלא העליתם בדעתכם שצריך לשאול ושלתשובות להן יש השפעה גדולה על התוצאות הסופיות ובנוסף הן חשובות לאיכות ולעלות הפרויקט המתוכנן.

מתכננים ומעצבים יודעים לברר עם הלקוח מהם הצרכים, הרצונות, ההעדפות והיכולות שלו, לכוון ולתאם ביניהם לבין הנתונים בשטח והמצאי בשוק, בלי לוותר על עיצוב נאות ואסתטי.

מעצבים טובים יודעים להפוך חסרונות קיימים ליתרונות, ולמצוא פתרונות יצירתיים ומעניינים לבעיות ולרצונות סותרים של הלקוחות שלהם. יותר מכך, אנשי מקצוע מתחום העיצוב והתכנון יודעים להוציא משטח נתון את המיטב, הן מבחינת איכות והן מבחינת עיצוב.

כאשר מדובר בגינה, נוסף היבט נוסף ומשמעותי לנושא העיצוב – צמחים צומחים. הם יצורים חיים, שגדלים ומשתנים לאורך השנים ובמהלך העונות.

שתיל קטן שקיבלתם כצמח בית והחלטתם לשתול בגינה, יכול להפוך לעץ ענק שמטיל צל גדול, עושה הרבה לכלוך והשורשים שלו עושים נזקים לתשתיות. צמחים מתאימים לשמש שנשתלו בימיה הראשונים של הגינה, ייעלמו או יאבדו את המראה היפה שלהם, כשהעצים שנשתלו קטנים גדלו ומטילים צל, וכן הלאה.

מעבר להיבט האסתטי, יש לשתילה נכונה השלכות על עלויות תחזוקה עתידיות. בחירה לא נכונה של עצים לגינה עלולה להפוך לנזק של אלפי שקלים כשצריך יהיה לגזום אותם או לעקור עץ למשל.


אז מה צריך לבקש ממתכננת גינות שפונים אליה ולמה יש לצפות בזמן העבודה איתה?


הדבר הראשון הוא שיהיה ביניכם 'קליק'. שתרגישו שהתקשורת ביניכם נעימה וזורמת ועושה לכם חשק להתעסק בנושא. תכנון טוב דורש הרבה השקעת מחשבה ותשומת לב מצדכם והרבה תקשורת הדדית. כשהאינטראקציה נעימה משיגים תוצאות טובות יותר ואפילו אפשר ליהנות מתהליך התכנון. חשוב גם שתרגישו שהיא מבינה אתכם ומוכנה להתאמץ עבורכם.

דבר נוסף ששווה לבדוק הוא את שביעות רצונם של לקוחות קודמים מהעבודה עם המעצבת.

חוות הדעת של הלקוחות חשובה יותר מתמונות יפות של גינות בתכנונה שראיתם.

קודם כל מפני שגינה לפי טעמו של לקוח אחר, יכולה לא להתאים לטעמכם אף שהיא נפלאה מבחינתו ומתאימה לצרכיו ולהגדרותיו, והדבר לא אומר שום דבר על יכולותיה וכישרונותיה של המתכננת לעצב לכם גינה על פי טעמכם. מעצבים טובים מסוגלים ואוהבים 'להמציא' עיצובים חדשים ושונים ולא לחזור על עצמם ולהיות מזוהים עם סגנון מסוים. דבר נוסף, תמונות יכולות להטעות. צילום מטבעו לוקח חלקים מתוך השלם ולא נותן מראה כולל עם הקשרים. בדרך כלל ננסה לצלם מהזווית היפה ביותר, את הפריים המוצלח ביותר בעונה הכי יפה ובתאורה הכי מחמיאה ורצוי גם אחרי שגנן ליטף את הגינה היטב קודם לצילום. ברור שגינה נראית מהרבה זוויות בכל מיני שעות ועונות ומשתנה במשך השנים, דבר שלא ניתן להעביר במספר תמונות.

נושא שקשה ללקוח לשפוט, אך כדאי לנסות לבדוק, הוא הבנה בעולם הצמחים והכרת צמחים ותכונותיהם. כאמור, צמחים הם יצורים חיים ומשתנים וכך גם הגינה שמשנה את פניה במשך השנים. אין מנוס בדרך כלל משינויים והתאמות מסוימים בגן במהלך השנים, אך תכנון נאות של צמחי בסיס מתאימים יחסוך כאב ראש וכסף בהמשך.

אחרי כל זה יש מספר שלבים קבועים לתכנון:

תכנון מוקדם, כולל פגישה בגינה, איסוף נתונים על הקיים והצפוי, בירור רצונותיו, צרכיו, חלומותיו ואפשרויותיו של הלקוח. בסוף השלב הזה מקובל להציג 2-3 חלופות (סקיצות) רעיוניות לגבי איך תראה הגינה. מתוך החלופות בוחרים את זו שהכי אוהבים ומתאימה, או שמבקשים הצעה נוספת שמחברת אלמנטים ממספר חלופות ומוסיפים או גורעים אלמנטים. שלב זה הוא שלב של חלומות ופנטזיות ורצוי לא להגביל את עצמכם יותר מידי. תנו למתכננת לשבור את הראש איך לפתור את הבעיות והסתירות שעולות.


הצעה סופית, היא התוצאה של השלב הקודם. עדיין בצורה של סקיצה עקרונית שכוללת בתוכה את כל מה שהוסכם ונבחר אך כבר מהווה בסיס לתוכניות עבודה. הצעה סופית אמורה להיות מעט יותר מפורטת ולכלול כבר בחירה ראשונית של חומרים וצמחים וכיוון ברור של סגנון וגם החלטה על מה מוותרים ומה משאירים בהתאם למכלול השיקולים.

תוכניות עבודה, את ההצעה שנבחרה הופכים לתוכניות עבודה מפורטות בקנה מידה, הכוללות מידות, חומרים, מפרטים וכל מה שנדרש כדי לבצע את הגינה בדיוק לפי הכוונה. תוכניות עבודה הן שרטוטים (מפות) בקנה מידה. בגינה צריכות להיות בדרך כלל: תוכנית פיתוח שכוללת את כל מה שאיננו צמחיה: שבילים, משטחים, מתקנים, טופוגרפיה וכיו"ב. תוכנית שתילה שתכלול את כל הצמחים והעצים שישתלו בגינה ואת צורת השתילה, מרווחי השתילה וגודל הצמחים לשתילה וכל פירוט שקשור לצמחיה. תוכנית השקיה שכוללת בתוכה את סוג ההשקיה לכל אזור בגינה ואת הספיקות של אביזרי ההשקיה וכל מה שנדרש כדי להתקין מערכת השקיה טובה ויעילה. כתב כמויות ואומדן מחירים נגזרים מתוך תוכניות העבודה ומציגים בטבלה מסודרת את כל החומרים, המידות, הכמויות וכל פירוט שלא מופיע בתוכנית. כתב כמויות הוא בעצם 'רשימת קניות' איתה אפשר לגשת למבצעים שונים ולקבל הצעת מחיר על אותם נתונים. אומדן עלויות הוא כתב כמויות מתומחר, לפי מחירים מקובלים בשוק לסעיפים השונים, שמקבל הלקוח כדי לקבל מושג לגבי העלות המשוערת של הקמת הגינה ובעזרתו אפשר לבדוק ולהשוות את ההצעות של הגננים.
כתב הכמויות ואומדן המחירים מאפשרים לבחור בתבונה סעיפים לביצוע בשלב מאוחר יותר במקרה שעלות הקמת הגינה חורגת מהתקציב הנתון.
כדאי במסגרת זו לבקש גם המלצות שתילה והכנת קרקע ולהבין את סדר ביצוע השלבים הנכון.

פיקוח עליון על הביצוע הוא השלב האחרון. לאחר שהסתיים שלב התכנון ונבחר הגנן שיבצע את הקמת הגינה או בעלי המקצוע השונים שיבצעו חלקים שונים, מומלץ מאוד לקיים פגישה בין המתכננת לבין אנשי המקצוע כדי לעבור על התוכניות, לתת דגשים לביצוע, לתאם את העבודה וליצור ערוץ תקשורת בין התכנון לביצוע. בדרך כלל בשלב הביצוע עולים דברים שיש להתייחס אליהם ולא נכללים בתוכנית, או שצצות בעיות ומתגלים פערים בין התוכניות לשטח. תקשורת טובה בין התכנון לביצוע תיתן מענה טוב יותר מהחלטות חד צדדיות. שלב זה גם צריך לכלול ביקור או שניים של המתכננת בגינה כדי לבדוק שהביצוע מתאים לתכנון. מומלץ לתאם את הביקורים לקראת סיום שלב הפיתוח ולזמן השתילה.

פרסום ראשון :18/10/2015 08:41:32
עדכון אחרון :27/10/2015 17:59:49

סיגל הדר, תכנון גינות חדשני